Pengetahuan Profesional

Apakah EPON?

2021-06-01
Dengan perkembangan pesat Internet, permintaan pengguna rangkaian untuk lebar jalur rangkaian semakin meningkat dari hari ke hari. Untuk memenuhi keperluan pasaran, tulang belakang rangkaian komunikasi telah mengalami perubahan yang besar, dan rangkaian capaian tradisional yang kurang berubah telah menjadi hambatan dalam keseluruhan rangkaian, dan pelbagai teknologi capaian jalur lebar baharu telah menjadi titik panas penyelidikan .

EPON (Rangkaian Optik Pasif Ethernet) ialah jenis teknologi rangkaian capaian gentian optik baharu, yang menggunakan struktur titik-ke-berbilang titik, penghantaran gentian optik pasif, dan menyediakan pelbagai perkhidmatan pada Ethernet. Ia menggunakan teknologi PON pada lapisan fizikal, protokol Ethernet pada lapisan pautan, dan menggunakan topologi PON untuk mencapai akses Ethernet. Oleh itu, ia menggabungkan kelebihan teknologi PON dan teknologi Ethernet: kos rendah; lebar jalur tinggi; kebolehskalaan yang kukuh, penyusunan semula perkhidmatan yang fleksibel dan pantas; keserasian dengan Ethernet sedia ada; pengurusan yang selesa, dsb.

Disebabkan oleh banyak kelebihan EPON, ia menjadi semakin popular, dan tidak lama lagi ia akan menjadi kaedah komunikasi yang paling berkesan untuk rangkaian capaian jalur lebar. Untuk memastikan operasi rangkaian EPON yang stabil, cekap dan tepat, adalah amat penting untuk menyediakan sistem pengurusan rangkaian yang berkesan untuk EPON.

Dalam bidang pengurusan rangkaian, dengan pembangunan berterusan teknologi pengurusan rangkaian berdasarkan sistem TCP/IP, SNMP telah menjadi standard de facto. Sistem pengurusan rangkaian EPON berasaskan SNMP merujuk kepada sistem yang menggunakan rangka kerja protokol pengurusan SNMP untuk menguruskan sumber entiti rangkaian EPON dengan berkesan.

Pada November 2000, IEEE menubuhkan kumpulan penyelidikan 802.3 EFM (Ethernet in the First Mile). 21 pengeluar peralatan rangkaian dalam industri memulakan penubuhan EFMA untuk merealisasikan skim penghantaran optik titik-ke-berbilang titik Ethernet Gb/s, jadi ia juga dipanggil GEPON (GigabitEthernet PON). EFM standard IEEE802.3ah;

EPON ialah sejenis teknologi capaian jalur lebar yang baru muncul, yang merealisasikan akses perkhidmatan bersepadu data, suara dan video melalui sistem capaian gentian optik tunggal, dan mempunyai kecekapan ekonomi yang baik. Industri umumnya percaya bahawa FTTH ialah penyelesaian muktamad untuk akses jalur lebar, dan EPON juga akan menjadi teknologi akses jalur lebar arus perdana. Disebabkan oleh ciri-ciri struktur rangkaian EPON, kelebihan istimewa akses jalur lebar ke rumah, dan gabungan organik semula jadi dengan rangkaian komputer, pakar di seluruh dunia bersetuju bahawa rangkaian optik pasif adalah merealisasikan "tiga rangkaian dalam satu" dan penyelesaian kepada lebuh raya maklumat. Medium penghantaran terbaik untuk "batu terakhir".

Sistem akses EPON mempunyai ciri-ciri berikut:
1. Hanya terdapat komponen pasif optik seperti gentian optik dan pembahagi optik antara pejabat pusat (OLT) dan pengguna (ONU). Tidak perlu menyewa bilik komputer, tidak perlu dilengkapi dengan bekalan kuasa, dan tiada kakitangan penyelenggaraan peralatan yang aktif. Oleh itu, ia dapat menjimatkan kos pembinaan dan Operasi dan penyelenggaraan dengan berkesan;
2. EPON mengguna pakai format penghantaran Ethernet dan juga merupakan teknologi arus perdana rangkaian kawasan tempatan pengguna/rangkaian pemastautin. Kedua-duanya mempunyai integrasi semula jadi, menghapuskan faktor kos yang disebabkan oleh penukaran protokol penghantaran yang rumit;
3. Mengguna pakai teknologi pemultipleksan pembahagian panjang gelombang gentian tunggal (pautan bawah 1490nm, pautan atas 1310nm), hanya memerlukan satu gentian tulang belakang dan satu OLT, jarak penghantaran boleh mencapai 20 kilometer. Di sisi ONU, ia boleh diedarkan kepada maksimum 32 pengguna melalui pembahagi optik, jadi tekanan kos OLT dan gentian tulang belakang dapat dikurangkan dengan banyak;
4. Kedua-dua pautan atas dan kadar pautan bawah adalah gigabit, pautan bawah menggunakan kaedah menyulitkan penghantaran siaran untuk pengguna yang berbeza untuk berkongsi lebar jalur, dan pautan atas menggunakan pemultipleksan pembahagian masa (TDMA) untuk berkongsi lebar jalur. Jalur lebar berkelajuan tinggi, memenuhi sepenuhnya keperluan lebar jalur pelanggan rangkaian capaian, dan boleh diperuntukkan dengan mudah dan fleksibel secara dinamik mengikut keperluan pengguna;
5. Dengan struktur titik-ke-berbilang, sistem boleh diperkembangkan dan dinaik taraf dengan mudah hanya dengan menambah bilangan ONU dan sejumlah kecil gentian optik sebelah pengguna, yang melindungi sepenuhnya pelaburan pengendali;
6. EPON mempunyai keupayaan untuk menghantar TDM, data IP dan penyiaran video secara serentak. Data TDM dan IP dihantar dalam format Ethernet IEEE 802.3, ditambah dengan sistem pengurusan rangkaian gred pembawa, yang mencukupi untuk memastikan kualiti penghantaran. Penghantaran penyiaran perkhidmatan video boleh direalisasikan dengan memanjangkan panjang gelombang ketiga (biasanya 1550nm).
7. EPON pada masa ini boleh menyediakan lebar jalur huluan dan hiliran simetri 1.25Gb/s, dan boleh dinaik taraf kepada 10Gb/s dengan pembangunan teknologi Ethernet. Pada Forum Pembangunan Sidang Kemuncak FTTH China 2009 yang diadakan di Beijing, ZTE mengeluarkan prototaip peralatan 10G EPON "Simetri" pertama di dunia.

Sebelum ini:

laser gentian optik

Seterusnya:

Apakah GPON?